- Komerční sdělení-udalosti

Štúdie potvrdzujú, že choroba súvisí s mesiacom vášho narodenia

Vedci z Kolumbijskej univerzity vyvinuli výpočtovú metódu na skúmanie...

Spoznajte, aký vplyv majú emócie na naše orgány a získajte späť svoje zdravie vďaka správnym potravinám

Emócie ako príčiny chorôbV tradičnej čínskej medicíne sú emócie...

Ako znížiť vysoký cholesterol? Prinášame vám niekoľko osvedčených tipov

Čo je cholesterol?Cholesterol je látka potrebná pre náš organizmus...

Prečo ste chorí: Nevyriešené problémy môžu vyústiť do nepríjemnej choroby.

Trápi vás nejaké problémy či iné neduhy? Ľudské postoje...

Doba tenisiek: Kedy a aké nosiť

Už dávno neplatí, že tenisky sú výhradne športová obuv,...

Ako znížiť vysoký cholesterol? Prinášame vám niekoľko osvedčených tipov

Čo je cholesterol?
Cholesterol je látka potrebná pre náš organizmus a je základnou stavebnou jednotkou všetkých buniek a hormónov. Cholesterol sa vytvára v pečeni aj v tráviacom trakte a viaže sa na proteíny. Pomáha telu spracovávať tuky a je skvelým pomocníkom pri tvorbe bunkových membrán. Z časti ho telo vyrába samo a z časti ho prijíma z potravy. Pokiaľ je hladina cholesterolu v krvi zvýšená hrozí riziko ochorenia srdca a ciev.

Na druhú stranu, len málokto vie, že existuje tzv. „dobrý cholesterol“, ktorý chráni proti vzniku aterosklerózy, upchatiu ciev, vysokého krvného tlaku alebo infarktu. Optimálna hladina celkového cholesterolu by mala byť 3,9–5,2 mmol/l.

Hlavné typy cholesterolu:
HDL: tzv. „dobrý cholesterol“ odvádza nadbytočný cholesterol späť do pečene na tvorbu hormónov, kyselín a vitamínu D, tým znižuje riziko usadzovania na tepnách.
LDL: tzv. „zlý cholesterol“ naopak transportuje cholesterol z pečene, ktorý sa v prípade nadbytku hromadí na stenách tepien a môže spôsobiť ich upchatie, čo vyvolá nežiaduce zdravotné problémy.
Ak vám lekár oznámil, že máte vysoký cholesterol, nemusí to nutne znamenať niečo zlé. K zvýšeniu cholesterolu v tele dochádza z pravidla nevhodnou stravou, nadmernou konzumáciou alkoholu, častým fajčením, každodenným stresom a minimálnym pohybom.

Ako cholesterol znížiť?
Vysoký cholesterol je možné znížiť prírodnou cestou a zmenou životosprávy. Jeden z pilierov úspechu je pestrý jedálniček a pravidelný pohyb. Je nutné sa zamerať na nízko-cholesterolovú diétu, teda konzumovať prevažne chudé mäso, tuky a oleje (olivový, sezamový, avokádový). Zaradiť do jedálnička dostatok vlákniny z ovocia a zeleniny, orechov, celozrnného pečiva a omega-3 nenasýtenej mastnej kyseliny, ktoré nájdete napríklad v morských rybách.

Je potrebné obmedziť tučné a vyprážané jedlá, cukor, mliečne výrobky, biele pečivo a vyhýbať sa umelo spracovaným potravinám. Pravidelný pohyb sa odráža na celkovom zdravotnom stave jedinca a je tiež dobré dopriať telu kvalitný a pravidelný spánok.

Čo ponúka príroda?
Ďalšími účinnými pomocníkmi, ako znížiť vysoký cholesterol, sú bylinné čaje, zdravé potraviny či iné doplnky stravy. K celkovému vyčisteniu krvi napomáha napríklad harmančekový alebo púpavový čaj, ďalej červená repa, škorica, droždie, hliva ustricová, kustovnica čínska, kurkuma, cibuľa alebo cesnak.

Harmančekový čaj, najlepšie sypaný, si pripravte každé ráno nalačno. Ak sa vám nepozdáva harmanček, môžete siahnuť po nechtíka lekárskom, prasličke poľnej alebo púpave. Čaje je dobré piť aj preventívne, pretože bylinky, okrem iného, ​​skvele pôsobia na kvalitnejší spánok a upokojujú po náročnom dni. Červená repa je bohatá na antioxidanty, a aj keď v našich končinách nie je príliš obľúbená, tak dokáže efektívne pomôcť. Môžete ju rozmixovať ako smoothie s rastlinným mliekom a banánom alebo nakrájať na malé kolieska a opiecť v rúre ako chipsy.

Behaním či jogou k lepšiemu zdraviu
Pripravte sa na to, že zníženie cholesterolu nie je záležitosťou jedného dňa. Môžete svoj stav zlepšiť pravidelným behaním alebo aspoň dlhými prechádzkami. Pokiaľ práve neholdujete týmto aktivitám, tak sa skúste na pár minút denne pretiahnuť. Nie nadarmo sa hovorí, že jóga uzdravuje telo aj myseľ. Rannou meditáciou to celé dotiahnete k dokonalosti a sami čoskoro ucítite zlepšenie.

Nepodceňujte svoj zdravotný stav. Nezabúdajte ani na pravidelné preventívne prehliadky u svojho lekára. Zdravie je to najcennejšie, čo človek má a treba sa o to dobre starať.

- Komerční sdělení-udalosti