Jedálniček bohatý na prospešné tuky, konkrétne omega 3 mastné kyseliny – rybí olej, prospieva fyzickému i duševnému zdraviu a správnemu fungovaniu imunitného systému. Omega-3 tuky sú dôležité pre zdravie srdca a mozgu, imunitu, duševné rozpoloženie a disponujú významnými protizápalovými účinkami. Teda chránia bunky pred poškodením oxidačným stresom.
Ak chcete pre svoje zdravie urobiť ešte viac, je potrebné zamerať sa aj na prírodné probiotiká. Tieto prospešné živé mikroorganizmy nájdete, napríklad vo fermentovaných mliečnych a sójových produktoch a tiež doplnkoch výživy. Prebiotiká a probiotiká teda hrajú v zdraví človeka takisto podstatnú rolu.
Prebiotiká a probiotiká v strave bohatej na omega-3 mastné kyseliny
Prebiotiká môžeme jednoducho charakterizovať ako potravu pre probiotiká, teda pre prospešné črevné baktérie. Ich úlohou je obnovovať a udržiavať zdravú črevnú mikroflóru. Črevný mikrobióm je komplex rôznych baktérií vírusov a iných mikroorganizmov, ktorých domovom sú črevá. Nuž a rovnováha medzi “dobrými” a “zlými” baktériami v čreve je kľúčová pre trávenie bez tráviacich ťažkostí, absorpciu živín a stimuláciu imunitného systému.
Probiotiká sú, jednoducho povedané, prospešné baktérie. Ak ich prijímate v dostatočnom množsve, prispievajú k posilneniu fyzického i psychického zdravia. Medzi najznámejšie kmene baktérií patria laktobacily a bifidobaktérie. Avšak existuje ich oveľa viac. Probiotiká udržiavajú črevnú rovnováhu, predstavujú prevenciu tráviacich problémov, podporujú imunitu a znižujú riziko chronických ochorení.
Ak probiotiká a prebiotiká prijímate v dostatočnom množstve spolu s omega-3 tukmi, môžete sa tešiť na zaujímavé zdravotné benefity. Ide, napríklad o posilnenie zdravia srdca, protizápalové vlastnosti spojené s reguláciou zápalových cytokínov, zlepšené trávenie i nižšie riziko civilizačných ochorení, ako rakovina, obezita či cukrovka druhého typu.