Šedivé vlasy sú niečo, čo sa v určitej fáze nášho života prirodzene vyskytuje u každého z nás. Pribúdanie šedivých vlasov býva ale často aj v dôsledku každodenného stresu a nervozity. Ide o predčasné šedivenie.
Melanín je zodpovedný za to, že našim vlasom dodáva farbu prostredníctvom pigmentačných buniek zvaných melanocyty. Podľa vedcov majú naše telá akési ‚melanocytové hodiny‘, ktoré regulujú, kedy naše vlasy zbelejú. Naše hodiny tikajú rôznou rýchlosťou v závislosti od toho, či sú ovplyvnené genetickými faktormi alebo vonkajšími vplyvmi. Predčasné šedivenie vlasov tak býva často v dôsledku každodenného stresu a nervozity. Vďaka tomu je možné stresom vyvolané šedivenie oveľa ľahšie zvrátiť.
Bohatá strava na vitamíny a antioxidanty
Nedostatok vitamínov je hlavnou príčinou predčasného šedivenia. Aby sme tomu zabránili, je dôležité jesť stravu bohatú na minerály a živiny alebo aspoň suplementáciu. Vitamín D je obzvlášť dôležitý pre šedivenie vlasov. Niekedy môže byť predčasné šedivenie spôsobené poškodením voľnými radikálmi, ku ktorému dochádza, keď v tele nemáme dostatok antioxidantov, aby to zastavili. Aby ste tomu pomohli, môžete sa uistiť, že budete jesť stravu s veľkým množstvom antioxidantov. Významné na antioxidanty sú bobuľoviny, napríklad čučoriedky. Medzi potraviny bohaté na tieto látky patria paradajky, čerešne, brokolica, zelený čaj alebo káva. Nájdeme ich však aj v rybách, ale tiež napríklad v medicinálnych hubách.
Znížte stres
Stres je hlavným prispievateľom k predčasnému starnutiu. Pokiaľ sa chcete pokúsiť podporiť repigmentáciu vašich vlasov, je dôležité odstrániť prebytočný stres zo svojho života, ktorý ju spôsobuje.
Chráňte svoje vlasy pred slnkom
Poškodenie slnkom je ďalším významným prispievateľom k predčasnému šediveniu, pretože slnko spôsobuje stratu pigmentu vlasov. Keď ste vonku na slnku, noste klobúk alebo pokrývku, aby ste ho chránili pred slnkom.
Použite kokosový olej
Suché a poškodené vlasy majú tendenciu rýchlejšie šedivieť, pretože rýchlejšie strácajú pigment. Vzhľadom na to, že vlasový stvol je vysoko porézny, použitie oleja naplneného antioxidantmi, ako je kokosový olej, je extrémne prospešné. Účinky podporia pridanie citrónovej šťavy (2 lyžice kokosového oleja a 1 lyžica citrónovej šťavy). Zmiešať, vmasírovať do vlasov a nechať 30 minút pôsobiť. Potom umyť šampónom.
Jedzte potraviny bohaté na katalázu
Kataláza je antioxidačný enzým, u ktorého bolo preukázané, že zabraňuje a dokonca zvracia predčasné šedivenie. Aby ste si pomohli, skúste jesť potraviny bohaté na tento enzým. Niektoré potraviny, ktoré sú bohaté na katalázu, sú brokolica, cibuľa, reďkovky, uhorka, cuketa, červená kapusta, jablká, hrozno, broskyne, šošovica a klíčky.Výborným zdrojom sú Hovädzia pečeň, ktorá obsahujú vysoké množstvo katalázy a sú jedným z najlepších potravinových zdrojov na štiepenie vodíka, ktorý spôsobuje šedivenie vlasov.
Použite šalviový umývací prostriedok
Listy šalvie sa často používajú v ajurvédskej medicíne ako liek na šedé vlasy. Dôvod, prečo funguje, je ten, že pomáha obnoviť prirodzenú farbu vlasov a zabraňuje rastu viacerých šedín. Uvarte šalviové listy vo vode a nechajte niekoľko minút lúhovať (hrsť šalviových lístkov a 2 šálky vody. Nechajte vychladnúť a výluhom si opláchnite vlasy. Dbajte na to, aby sa šalviová voda dostala na všetky vlasy. Nechajte pôsobiť 2 hodiny, potom si vlasy umyte šampónom.
Použite rebrovanú tekvicu
Tekvica obsahuje enzýmy, ktoré obnovujú pigmenty prirodzene vo vlasoch. Stačí kúsky na 5 dní lúhovať v kokosovom oleji. Zmes povarte niekoľko minút, sceďte a potom uložte. Použite ho na noc na masáž do pokožky hlavy.
Na opláchnutie použite šupku od zemiakov
Použitie oplachu zo zemiakovej šupky je účinné a jednoduché. Stačí olúpať 6 zemiakov a šupky uvariť. Nechajte vychladnúť, umyte a upravte vlasy. Potom si vlasy opláchnite tekutinou zo zemiakových šupiek. Škrob zo zemiakov pomáha pridať pigment, vďaka čomu je oveľa jednoduchšie zamaskovať šediny a pigmentovať ich.